Karpuzun Faydaları Nelerdir

Karpuzun Faydaları Nelerdir

Karpuzun faydaları nelerdir, sorusu özellikle yaz aylarında sıklıkla aklımıza takılmaktadır. Serinletici özelliği ile yazın sevilen meyvelerinden olan karpuzun içeriği oldukça zengindir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Karpuzun sağlık için faydalarını yazımızın devamında sizler için paylaştık. Sizde yaz atıştırmalıklarınıza karpuzu ekleyerek faydalarını görebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karpuzun Faydaları Nelerdir

Su oranı yüksek olan karpuzun en önemli özelliği, vücuttaki su ihtiyacını karşılamasıdır. Yazın sıcak günlerinde terlemeden dolayı vücut daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın büyük kısmını su içerek yada sıvı tüketerek sağlamak mümkün olsa da bazen ayrıca besinler ile takviye gerekir. Bu takviye besinlerin arasında gelen karpuz, su ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Su ihtiyacını karşılamanın dışında karpuzun diğer faydaları aşağıdaki şekildedir.

  • Karpuzun içeriğinde bulunan likopen cildi zararlı olan UV ışınlarından korur. Buda cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Karpuzdaki potasyum vücudun kan basıncını kontrol etmeye yarar. Bu sayede koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlanır.
  • Karpuzun bir dilimi günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’lik kısmını karşılar.
  • İçeriğindeki bazı antioksidanlar, kolon, prostat, göğüs kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağlar.
  • Doğal antioksidanlardan olan A vitamini, karpuzun içeriğinde yüksek miktarda vardır. Bu da cilt sağlığının korunması için önemli bir etkendir.
  • Karpuzun hem kendisinde hem çekirdeğinde yer alan B vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Düzenli olarak belirli miktarda karpuz tüketmek vücut sağlığının korunması için önemlidir.
  • Kalori değeri düşük bir meyve olduğundan diyetlerde tüketilmeye uygundur. Hatta bazı diyetlerin ana malzemesi karpuz olarak belirlenmektedir.
  • Karpuzun kendisi gibi çekirdeği de kalp sağlığı için son derece faydalıdır.

Kimler Karpuz Tüketmemeli

Her meyvede olduğu gibi karpuzun da tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Fazla tüketildiğinde karpuz bazı hastalıkları tetikleyip rahatsızlanmalara neden olabilir. Su oranı yüksek olduğundan böbrek hastalarının karpuz tüketiminde çok dikkatli olması gerekir. Yüksek potasyum oranına sahip olmasından dolayı bu hastaların mutlaka doktorlarına danışıp karpuzu o şekilde tüketmesi gerekir.

Böbrek hastaları gibi şeker hastalarının da karpuz tüketimine dikkat etmeleri gerekir. İnsülin direnci, hipoglisemi hastası olan kişilerin 2 dilimden fazla karpuz tüketmemeleri gerekir. Şeker dengesini sağlamak için peynir ile birlikte karpuzun tüketilmesi önerilmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz diğer pratik bilgiler için Pratik Bilgiler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir