Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır

Yeşil domates turşusu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi günümüzde karışık turşunun yanı sıra tek sebze ile yapılan turşu çeşitleri de bulunmaktadır. Yeşil domates turşusu da bu çeşitlerden birisidir. Daha önceden evde domates turşusu yapmadıysanız ve bu güzel lezzetle tanışmak isterseniz yeşil domates turşusu yapımı hakkındaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Yeşil domates turşusu tam olarak olgunlaşmamış domates kullanılarak yapılmaktadır. Yeşil domatesi turşu yapmak için farklı sebzelerle bir arada kullanabileceğiniz gibi isterseniz tek başına da kullanmanız mümkün. Bu turşu hem güzel görünümü hem de güzel lezzeti ile yemek masalarınıza bir farklılık getirebilir. Evde bu lezzetli turşuyu yapmak isterseniz aşağıda paylaşacağımız, yeşil domates turşusu tarifi ve malzeme listesi bu konuda işinize yarayabilir. Evde biber turşusu kurmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, biber turşusu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo yeşil domates
  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 5-6 tane nohut
  • İçme suyu
  • 1 litrelik cam kavanoz

Bu malzeme listesi 1 litrelik cam kavanoz içindir. Turşuyu daha büyük bir kavanozda yapmak isterseniz malzemelerin oranını verilen ölçüye göre arttırabilirsiniz. Turşuya farklı bir lezzet katmak isterseniz içine birkaç tutam kereviz yaprağı ya da maydanoz da ilave edebilirsiniz. Bu  konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Yeşil Domates Turşusu Yapılışı

Turşuyu kuracağınız kavanozun temiz olması önemlidir. Aksi halde turşu henüz bekleme süresinde iken bozulmaya başlayacağından emeğiniz ve malzemeler boşa gidebilir. Bu nedenle turşu yapımına başlamadan önce kavanozu güzelce yıkamayı unutmayın.

Yeşil domates yapımına ilk olarak domatesleri yıkamakla başlayın. Domatesleri güzelce yıkadıktan sonra bunların büyük olanlarını bıçak ile birkaç parçaya bölün. Küçük olan domatesler varsa bunları kesmeden olduğu gibi kullanabilirsiniz. Sarımsakların kabuğunu soyduktan sonra bunları da bıçak ile küçük parçalar halinde kesin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından domates turşusunu kurmaya başlayabilirsiniz.

Cam kavanozun içine ilk olarak nohutları ve yeşil domatesleri yerleştirin. Domateslerin arasına sarımsakları da koyun. Sonrasında kavanozun içine belirtilen miktarda elma sirkesi dökün. Kaya tuzu ve toz şekeri de ilave edin. En son domateslerin üzerini geçecek kadar su ekleyin ve kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatın.

Evde yeşil domates turşusu yapılışı bu şekilde olup, turşuyu güneş görmeyen bir yerde 15 gün bekletebilirsiniz. Bu sürenin sonunda turşu kullanıma hazır hale gelecektir. Buradan sonrasında ev yapımı domates turşusunu yemeklerin yanında sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir